Kadzielnia, to rezerwat geologiczno – przyrodniczy w granicach administracyjnych miasta Kielc.
Kadzielnia (295 m n.p.m.) wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Najwyższe wzniesienie zwane Skałką Geologów to relikt dawnej Góry Kadzielnia.
W 1962 roku, w części kamieniołomu obejmującej reliktowy ostaniec skalny nazywany Skałką Geologów (o powierzchni 0,6 ha), powstał ścisły rezerwat przyrody nieożywionej.
TAGI: Kielce zwiedzanie z przewodnikiem
Kadzielnia, to jeden z punktów na Świętokrzyskim Szlaku Archo – Geologicznym
Miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i turystów. O każdej porze roku wygląda malowniczo i jest ulubionym plenerem fotografików. Miejsce o szczególnych walorach naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych. Dzisiaj można się wybrać na spacer po dnie morza. Które tutaj było ponad 380 mil lat temu, przy czym nawet nie zmoczymy obuwia. Wyrobisko częściowo wypełnione wodą, powstało pod wpływem działalności ręki ludzkiej. Kamieniołom istniał od XVII w. dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna i był czynny do lat 50- tych XX wieku. Około 1770 r. powstał pierwszy piec do wypalania wapna, zbudowany z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka.
U stóp ściany skalnej powstał park rekreacyjny z oddanym w 1971 r. do użytku amfiteatrem, zmodernizowany w 2010 r. Teren Kadzielni, to największe skupisko jaskiń i schronisk w województwie Świętokrzyskim. Jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, czyli krasowych – obecnie jest ich 25. Od 2004 prowadzono prace nad udostępnieniem dla turystów kilku tutejszych jaskiń. W wyniku wspominanych działań połączono trzy jaskinie: Jaskinie Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni. Od 6 listopada 2012 można zwiedzać mającą ok. 160 metrów Podziemną Trasę Turystyczną na Kadzielni Występują tu różnorodne formy krasu powierzchniowego (zagłębienia, żłobki i kawerny krasowe) i wgłębnego (jaskinie, leje i kominy krasowe).
Wapienne podłoże rezerwatu Kadzielnia jest także stanowiskiem występowania wielu rzadkich i chronionych gatunków roślinności wapiennolubnej, natomiast w jaskiniach występują cenne gatunki nietoperzy i pająków. We współczesnych czasach słowo „ kadzić” ma wiele znaczeń i nie zawsze pozytywnych. Co wspólnego ma nazwa z jałowcem czy kadzidłem, przyjedź i posłuchaj ciekawych opowieści lokalnych przewodników.
Kielce – zwiedzanie z przewodnikiem. Danuta Ramiączek