Aktywna turystyka: turystyka piesza

„Podróż piesza, w jakim bądź celu wykonana, nader jest pożyteczna, nie tylko pod względem ukształtowania moralnego i umysłowego, oraz pod względem zdrowia i umocnienia sił fizycznych, ale dla samej przyjemności . Dlatego też w różnych celach zazwyczaj puszczamy się w podróż, już to dla zwiedzania miejsc …, skorzystania z różnych wiadomości pożytecznych, wyciągniętych z tego cośmy widzieli lub słyszeli albo też w celu zwiedzania pięknych i różnorodnych obrazów natury, na koniec przedsiębierzemy czasem podróż w celu polepszenia zdrowia…".

Trudno uwierzyć, że słowa te wypowiedziane przez Ludomira Jastrzębskiego już w 1853 roku nadal są aktualne i oddają dogłębny sens pieszej wędrówki. Nakreślone przez niego cele możemy osiągnąć poruszając się pieszo po stosunkowo niewielkim obszarze Województwa Świętokrzyskiego.

Znakowane szlaki piesze mają na celu ułatwienie turystom wędrówki przez najbardziej atrakcyjne krajobrazowo i krajoznawczo tereny. Wiadomo, że nie wszyscy posiadają dar dobrej orientacji w terenie za pomocą mapy i kompasu. Wystarczy wówczas odszukać znaki interesującego nas szlaku i wędrować nimi. Maszerując szlakiem stosujemy generalną zasadę, że na każdym skrzyżowaniu czy rozwidleniu dróg sprawdzamy czy przy bocznej drodze nie ma znaków. Jeśli ich nie widać wędrujemy dalej nie zmieniając kierunku marszu. Przy „gubieniu „ szlaku wracamy do ostatniego znaku i ponownie staramy się odszukać dalsze znaki.

Co nam dają piesze wędrówki? Przed wszystkim doświadczenie turystyczne, zahartowanie na trudy, prawidłową postawę i umiejętność zachowania się w terenie, umiejętność posługiwania się sprzętem turystycznym czy nabywanie wiedzy o środowisku, którym się przemieszczamy. Ważną cechą jest też nabywanie umiejętności współdziałania w grupie i orientacji w terenie.

Najdłuższy szlak w Górach Świętokrzyskich nosi imię Edmunda Massalskiego. Prowadzi przez najważniejsze pasma gór i łączy najatrakcyjniejsze pod względem turystycznym miejsca w regionie. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym i ma około 100 km długości.

Rozpoczyna się we wsi Gołoszyce ( przy drodze wojewódzkiej nr 74 z Kielc do Opatowa) – Pasmo Jeleniewskie  - Trzcianka – ŚPN – Św. Krzyż – Huta Szklana – Kakonin – Pasmo Łysogórskie – Łysica – Św. Katarzyna – Radostowa – Pasmo Masłowskie – Dabrowa – Tumlin – Ciosowa – Pasmo Oblęgorskie – Tumlin.

Nim podejmiemy decyzję o pieszej wędrówce , podczas której będziemy mogli  podziwiać piękno przyrody i wypocząć na ziemi świętokrzyskiej, zapraszam do przejrzenia wykazu znakowanych szlaków pieszych  Województwa Świętokrzyskiego:

Turystyka aktywna - najnowsze wpisy na BLOGU:

„Ścieżka Mnicha”, „ Ścieżka Błędnego Rycerza „ czy „Aleja Królów” podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale te wymienione na Zamek Królewski w Chęcinach. Bogata oferta, ciekawa historia i świetna lokalizacja przyciągają rzesze turystów. Zamek usytuowany jest na grzbiecie skalistego wzgórza – Góra Zamkowa 367 m. n.p.m. i góruje nad małym miasteczkiem – Chęciny .
Każdego roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przygotowuje ranking najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w naszym regionie. Największą liczbę turystów odnotował kompleks Jura Park w Bałtowie – 454 tys. osób. Na drugiej pozycji znalazł się klasztor na Świętym Krzyżu. Serce Gór Świętokrzyskich odwiedziło 350 137 osób. Podium zamyka Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajano, do którego przyjechało
TAGI: PRZEWODNIK ŚWIĘTA KATARZYNA, PRZEWODNIK ŁYSICA „ Kto wierzy w gusła temu d..a uschła” , usłyszałam przy źródełku św. Franciszka w Św. Katarzynie. To po co tyle wyrzeczeń, diet i poświęcenia ? Gdyby to było takie proste, zrobiłabym furorę , ale w tym przypadku nie chodzi o odchudzanie… Św. Katarzyna leży u stóp najwyższego wzniesienia
Przewodnik Świętokrzyski Danura ramiączek | Zdjęcie grupowe - w tle zamek w Chęcinach

Atrakcje Chęcin i okolic

Chęciny to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, położone niedaleko Kielc, które dzięki bogatej ofercie atrakcji turystycznych może stanowić świetne miejsce zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy pobyt. Historia Chęcin Informacje o mieście pojawiają się na kartach historii już w 1275 roku. Monumentalny zamek, który stanowi jedną z najważniejszych atrakcji miasta, w 1331 rok posłużył

Szlak miejski po Kielcach

Szlak miejski po Kielcach uwzględniający obiekty różnych wyznań. Szlak Miejski (koloru czerwonego) wytyczono z inicjatywy Turystycznego Związku Gmin Świętokrzyskich. Szlak oznaczono za pomocą prostokątnych znaków o wymiarach 9×15 cm składających się z trzech pasków, dwóch białych i środkowego czerwonego, oraz strzałek wskazujących kierunek wędrówki. W miejscach atrakcyjnych krajoznawczo umieszczono okrągłe kółka. Na trasie szlaku występują
W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą). Podstawowy znak ma wymiary 9×15 cm. Znaki powinny być umieszczone w taki
TOP