Aktywna turystyka: turystyka piesza

„Podróż piesza, w jakim bądź celu wykonana, nader jest pożyteczna, nie tylko pod względem ukształtowania moralnego i umysłowego, oraz pod względem zdrowia i umocnienia sił fizycznych, ale dla samej przyjemności . Dlatego też w różnych celach zazwyczaj puszczamy się w podróż, już to dla zwiedzania miejsc …, skorzystania z różnych wiadomości pożytecznych, wyciągniętych z tego cośmy widzieli lub słyszeli albo też w celu zwiedzania pięknych i różnorodnych obrazów natury, na koniec przedsiębierzemy czasem podróż w celu polepszenia zdrowia…".

Trudno uwierzyć, że słowa te wypowiedziane przez Ludomira Jastrzębskiego już w 1853 roku nadal są aktualne i oddają dogłębny sens pieszej wędrówki. Nakreślone przez niego cele możemy osiągnąć poruszając się pieszo po stosunkowo niewielkim obszarze Województwa Świętokrzyskiego.

Znakowane szlaki piesze mają na celu ułatwienie turystom wędrówki przez najbardziej atrakcyjne krajobrazowo i krajoznawczo tereny. Wiadomo, że nie wszyscy posiadają dar dobrej orientacji w terenie za pomocą mapy i kompasu. Wystarczy wówczas odszukać znaki interesującego nas szlaku i wędrować nimi. Maszerując szlakiem stosujemy generalną zasadę, że na każdym skrzyżowaniu czy rozwidleniu dróg sprawdzamy czy przy bocznej drodze nie ma znaków. Jeśli ich nie widać wędrujemy dalej nie zmieniając kierunku marszu. Przy „gubieniu „ szlaku wracamy do ostatniego znaku i ponownie staramy się odszukać dalsze znaki.

Co nam dają piesze wędrówki? Przed wszystkim doświadczenie turystyczne, zahartowanie na trudy, prawidłową postawę i umiejętność zachowania się w terenie, umiejętność posługiwania się sprzętem turystycznym czy nabywanie wiedzy o środowisku, którym się przemieszczamy. Ważną cechą jest też nabywanie umiejętności współdziałania w grupie i orientacji w terenie.

Najdłuższy szlak w Górach Świętokrzyskich nosi imię Edmunda Massalskiego. Prowadzi przez najważniejsze pasma gór i łączy najatrakcyjniejsze pod względem turystycznym miejsca w regionie. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym i ma około 100 km długości.

Rozpoczyna się we wsi Gołoszyce ( przy drodze wojewódzkiej nr 74 z Kielc do Opatowa) – Pasmo Jeleniewskie  - Trzcianka – ŚPN – Św. Krzyż – Huta Szklana – Kakonin – Pasmo Łysogórskie – Łysica – Św. Katarzyna – Radostowa – Pasmo Masłowskie – Dabrowa – Tumlin – Ciosowa – Pasmo Oblęgorskie – Tumlin.

Nim podejmiemy decyzję o pieszej wędrówce , podczas której będziemy mogli  podziwiać piękno przyrody i wypocząć na ziemi świętokrzyskiej, zapraszam do przejrzenia wykazu znakowanych szlaków pieszych  Województwa Świętokrzyskiego:

Turystyka aktywna - najnowsze wpisy na BLOGU:

Oczy Ziemi - ciekawe miejsce w Świętokrzyskim
Nowa atrakcja województwa Świętokrzyskiego – „Oczy Ziemi” świętokrzyskie , a wszystko to za sprawą nadleśnictwa Suchedniów, które uznało że warto wypromować to miejsce czyli dawny, stary kamieniołom Gębury. BRAWO dla pomysłodawców!  Cieszy się ogromną popularnością, miejsce odwiedza dużo osób zwłaszcza w weekendy. Lokalizacja Zlokalizowany  między Suchedniowem a Skarżyskiem Kamienną . Można dojechać rowerem lub pieszo.
Gra miejska na bazie legendy o Halinie Krępniance. Nietuzinkowy sposób na poznanie historii Królewskiego Miasta Sandomierza w formie gry miejskiej. Uczestnicy poznają przedstawioną poniżej legendę. Celem jet uratowanie Haliny Krępianki ( odwrócenie biegu historii), ale żeby to uczynić trzeba wykonać kilka zadań, zdobyć kluczowe słowa do magicznego zaklęcia. Każdy kto ukończy grę otrzyma nagrodę. Poleca
Kadzielnia, to rezerwat geologiczno – przyrodniczy w granicach administracyjnych miasta Kielc. Kadzielnia (295 m n.p.m.) wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Najwyższe wzniesienie zwane Skałką Geologów to relikt dawnej Góry Kadzielnia. W 1962 roku, w części kamieniołomu obejmującej reliktowy ostaniec skalny nazywany Skałką Geologów (o powierzchni 0,6 ha),
Nordic Walking zapoczątkowano jako letni program treningowy narciarzy biegowych, którzy uprawiali tzw. Ski – walk. Celem było kształtowanie wytrzymałości i doskonalenie techniki kroku narciarskiego poza sezonem zimowym. Nordic Walking to technika – aktywność ruchowa w terenie. Ma wiele pozytywnych aspektów, ale przede wszystkim zdrowotnych, bo angażujemy do 90 % mięśni, odciążamy stawy kolanowe, biodrowe i
Przygotowałam dla Was wykaz szlaków pieszych na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zanim przejdziecie niżej – polecam zajrzeć do artykułu, który napisałam już jakiś czas temu – Oznaczenia Szlaków w Polsce. Wszystkie poniżej opisane szlaki są niezwykle urokliwe, jednakże dzisiaj szczególnie polecam najnowszą trasę – szlakiem kolejki wąskotorowej, Św. Katarzyna Nowa Słupia. Przyrodniczo-kulturowa ścieżka edukacyjna łączy
„Ścieżka Mnicha”, „ Ścieżka Błędnego Rycerza „ czy „Aleja Królów” podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale te wymienione na Zamek Królewski w Chęcinach. Bogata oferta, ciekawa historia i świetna lokalizacja przyciągają rzesze turystów. Zamek usytuowany jest na grzbiecie skalistego wzgórza – Góra Zamkowa 367 m. n.p.m. i góruje nad małym miasteczkiem – Chęciny .
TOP

Centrum preferencji Polityki prywatności

Necessary

Advertising

Analytics

Other

ZAMÓW WYCIECZKĘ
close slider

  formularz
  wycieczki

  Pola oznaczone * - są polami obowiązkowymi  TERMIN PRZYJAZDU:


  ZAKRES USŁUG:


  Przesyłając zapytanie ofertowe wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych dla kontaktu z Państwem w sprawie konkretnej wycieczki - zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz.U.Nr 133,poz.883

  Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest firma Usługi Turystyczno Rekreacyjne DANUSIA Danuta Ramiączek, Niestachów 110, 26-021 Daleszyce. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu dokonania koniecznych rezerwacji, ubezpieczenia oraz realizacji programu. Firma Usługi Turystyczno Rekreacyjne DANUSIA nie będzie udostępniać Twoich danych osobowych podmiotom nie związanym z procesem realizacji imprezy turystycznej, chyba że będzie to konieczne z uwagi na obowiązujące przepisy prawa. Przysługuje Ci prawo dostępu oraz poprawienia danych osobowych a także prawo ich usunięcia. Pełny tekst związany z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj: Polityka prywatności