„Ścieżka Mnicha”, „ Ścieżka Błędnego Rycerza „ czy „Aleja Królów” podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale te wymienione na Zamek Królewski w Chęcinach.
Bogata oferta, ciekawa historia i świetna lokalizacja przyciągają rzesze turystów. Zamek usytuowany jest na grzbiecie skalistego wzgórza – Góra Zamkowa 367 m. n.p.m. i góruje nad małym miasteczkiem – Chęciny . Bardzo dobrze widoczny jest z drogi krajowej S7 zarówno w dzień jak i nocą. Kiedy zapada zmrok i zapalają się iluminacje świetlne, wtedy szczególnie działa na wyobraźnię. Wybudowany na przełomie XIII i XIV w. przetrwał do naszych czasów w formie zabytku jako ruina trwała. Częściowo zrekonstruowany składa się z dwóch dziedzińców: górnego pełniącego niegdyś rolę reprezentacyjną ( komnaty, skarbiec, kaplica) i młodszego zwanego dolnym gdzie znajdowały się pomieszczenia gospodarcze (kuźnia, stajnie, pomieszczenia dla służby, studnia). Część dolna została dobudowana za czasów Kazimierza Wielkiego , tego o którym mówimy że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Charakterystycznymi elementami zamku są trzy wieże, dwie okrągłe i jedna kwadratowa. Dwie z nich udostępnione są dla zwiedzających i stanowią punkty widokowe. Widok zachwyca każdego zwłaszcza że przy dobrej pogodzie można zobaczyć główne pasmo Gór Świętokrzyskich – Pasmo Łysogórskie. Bardzo dobrze widać lokalizację i ukształtowanie terenu stolicy regonu – Kielc odległych od Chęcin ok 15 km. Wieża środkowa fachowo nazywa była stołp albo donżon natomiast ja mam własną nazwę myślę, że pasująca do niej – ostatnia deska ratunku, dlaczego ? … Warto zwiedzić Zamek Chęciny z przewodnikiem, żeby nie tylko ”zaliczyć” ale również poznać dzieje świetności i przyczyny upadku obiektu warownego średniowiecznej Polski.
Czas zwiedzania uatrakcyjnia wystrzał z działa i pokaz tańców dawnych, gdzie pracownicy zamku w strojach charakterystycznych dla danej epoki przy dziękach muzyki prezentują sztukę taneczną. Miłośnicy historii mogą przymierzyć elementy rycerskiego uzbrojenia czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na koniu. Można również sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie z łuku. W ubiegłym roku na dziedzicu górnym został usytuowany wóz taborowy czyli swojego rodzaju twierdza w twierdzy, które dzięki swojej mobilności i funkcji obronnej używane były jako przenośne warownie. I choć prawdopodobnie konstruktor bojowego wozu Jan Żiżka nigdy nie był na zamku w Chęcinach, to jednak w ciekawy sposób nawiązano do jednego z najbardziej nowatorskich dowódców epoki końca średniowiecza.
Zapraszam Danuta Ramiączek
Przewodnik po Zamku w Chęcinach.
Polecam bazę noclegową na terenie Chęcin, BIAŁA DAMA i BONA – tel. 880 095 547 – Noclegi Chęciny