TAGI: PRZEWODNIK ŚWIĘTY KRZYŻ
Większość osób woli podróżować kiedy jest ciepło i wydawałoby się że pora zimowa nie należy do tej pory roku.
Większość osób woli podróżować kiedy jest ciepło i wydawałoby się że pora zimowa nie należy do tej pory roku. Św. Krzyż , to miejsce do którego wędrówka jest piękna o każdej porze roku. Każdemu jest ciepło gdy idzie w górę szlakiem pieszym koloru niebieskiego z Nowej Słupi na Św. Krzyż tzw. „Drogą Królewską”. Ciekawa historia, piękna przyroda i legendy opowiadane przez przewodnika na długo zostają w pamięci. Skąd o tym wiem? Od turystów, którzy tu chętnie wracają.
W małym miasteczku, Nowej Słupi na skraju prastarej Puszczy Jodłowej wita nas najstarszy pielgrzym Gór Świętokrzyskich – Emeryk. Owiany licznymi legendami. Jedna z nich mówi, że za grzech pychy został zaklęty w kamienną postać, klęczy od stuleci przesuwając się tylko raz w roku o jedno ziarenko pasku. Kiedy dojdzie do klasztoru na Świętym Krzyżu, pokłoni się cząstkom z Drzewa Krzyża na którym umarł Pan Jezus, ma odzyskać postać ludzką. I wtedy nastąpi koniec świata!
Dla wszystkich zmartwionych tym zakończeniem mam propozycję, wybierzmy się w górę drogą która mu jeszcze została do przebycia. Najlepiej osobiście sprawdzić, a nawet przeliczyć 😊 ile nam jeszcze zostało czasu.
„Droga Królewska” prowadzi w większości przez treny Świętokrzyskiego Parku Narodowego Puszcza Jodłowa im St. Żeromskiego. Jest to najstarszy trakt pielgrzymkowy w stronę Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zmierzali nim pielgrzymi, ale również wielokrotnie nasz król Władysław Jagiełło. Chociaż mógł wjechać karetą, to jednak przywdziewał prosty pielgrzymi strój i wchodził pieszo by w tym szczególnym miejscu prosić o pomyślność.
Wędrując w górę mijamy: historyczne kapliczki, fragmenty pogańskich wałów kultowych i pozostałość kamiennego kopca księcia Adama Czartoryskiego. Szum drzew i śpiew ptaków działa na wyobraźnię i lepiej się czuje barwną historię Ziemi Świętokrzyskiej.
Trudy wędrówki wynagrodzi nam piękny widok na wschodnią zabudowę Św. Krzyża.
Tutaj zwiedzimy: Zespół Klasztorny ( kościół, krużganki, Kaplica Oleśnickich, Muzeum Misyjne). Koniecznie trzeba wejść na wieżę widokową, która została odbudowana nad kościołem w setną rocznicę zburzenia ( 2014). Nie można ominąć Krypt Grobowych, gdzie spoczywa wiecznym snem książę Jeremi Wiśniowiecki. Tutaj poznamy piękno przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego na multimedialnej wystawie fauny i flory i ujrzymy w naturze rumowiska skalne zwane Gołoborzami.
Do zobaczenia!
DANUSIA – przewodnik Święty Krzyż