Turystyka kulinarna

Turystyka kulinarna, cóż to takiego z czym się to je i co ją wyróżnia wśród różnorodnych form zwiedzania? W tym rozdziale szczególnie zajmę się turystyką kulinarną z obszaru województwa  Świętokrzyskiego. Coraz częściej jedną z ważniejszych motywacji dla planujących wyjazd Polaków jest kuchnia odwiedzanego  regionu i jej dziedzictwo kulinarne. Wyjazdy studyjne do takich miejsc jak Bieszczady czy Szwajcaria przekonały mnie, że jest to forma turystyki, która cieszy się coraz większą popularnością.

Liczne Imprezy takie jak: targi, kiermasze, festiwale żywności, warsztaty, konkursy, wyznaczone szlaki sprzyjają zaplanowaniu programu z elementami kulinarnymi. Taka forma turystyki wymaga dużego nakładu organizacyjnego, ale jedno z przysłów ludowych mówi „ że najlepiej do serca trafia się przez żołądek”.

Świętokrzyska kuźnia smaków

Szlak kulinarny "Świętokrzyska Kuźnia Smaków" jest jednym z największych w Polsce, liczy 53 obiekty, w tym trzydzieści oferujące produkty tradycyjne będące laureatami konkursów wojewódzkich i krajowych na najlepszy produkt tradycyjny oraz dwadzieścia trzy restauracje i gospodarstwa agroturystyczne oferujące tradycyjne i lokalne potrawy.

Wiele z oferowanych na szlaku produktów i potraw znajduje się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak choćby sztandarowa zupa regionu, „królowa zup” - zalewajka świętokrzyska czy popularne szczodroki i krówka opatowska.

Szlak kulinarny Powiśla i Ponidzia

Szlak kulinarny Ponidzia i Powiśla, został utworzony w ramach projektu „ Festiwal Smaków” i ma za zadane przyczynić się do promocji atrakcyjności oferty kulinarnej i produktów tradycyjnych (czosnek wólczański, szynka z baraniny, skalbmierskie ogórki kiszone).

Kulinarny Szlak Ponidzia i Powiśla obejmuje 46 charakterystycznych produktów oraz potraw. Wśród nich jest słynny miód z ponidziańskich kwiatów oraz uprawiane u nas od lat: czosnek Wójczański, truskawka Faworytka, fasola Piękny Jaś i wiele innych odmian owoców i warzyw, których uprawa jest silnie zakorzeniona w lokalnej tradycji.

Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie to część Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która promuje produkcję i spożycie regionalnej żywności, pomagając jednocześnie w rozwoju drobnych przedsiębiorstw i turystyki w danej okolicy. Żywność, oznaczona jest znakiem "Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie", jest smaczna i bezpieczna dla zdrowia.

Jest wytwarzana z troską o środowisko naturalne, a jej producentami są gospodarstwa rolne i rybackie, sklepy farmerskie, gospodarstwa agroturystyczne. Lokalne zajazdy i restauracje serwują natomiast dania, charakterystyczne dla regionu.

Turystyka kulinarna - najnowsze wpisy na BLOGU:

TOP
ZAMÓW WYCIECZKĘ / PRZEWODNIKA
close slider

    Termin przyjazdu:

    Termin wyjazdu:

    Zakres usług: