Turystyka pielgrzymkowa

Wśród turystów wzrasta zainteresowanie aktywnym wypoczynkiem, co powoduje że coraz popularniejsza staje się turystyka sakralna. Pielgrzymki autokarowe, piesze czy rowerowe do miejsc kultu religijnego odbywają się niemal w całej Europie.

Często zwiedzanie ośrodków kultu religijnego łączone jest ze zwiedzaniem pobliskich miejsc i atrakcji regionu. Tylko w samym powiecie kieleckim mamy cztery sanktuaria diecezjalne Św. Krzyż i Raków w diecezji sandomierskiej oraz Piekoszów i Piotrkowice w diecezji kieleckiej. Ponad to znajduje się tutaj 19 miejsc związanych z kultem słynących łaskami wizerunków Matki Bożej i świętych. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych należą: Św. Katarzyna, Św. Krzyż, Bodzentyn, Chęciny, Piotrkowice, Nowa Słupia, Morawica czy Piekoszów. Wyróżnikiem są sanktuaria powstałe w miejscach pogańskich świątyń. Wzniesienia Dobrzeszowskiej, Grodowej i najwyższe zwane Łysą Górą gdzie dziś jest sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Św. Krzyż, to jedno z najstarszych sanktuariów na terenie Polski ( starsze od Częstochowy), kiedyś główne sanktuarium narodowe do którego przybywali królowie, książęta i prosty lud. We współczesnych czasach jest to „magiczne miejsce”, które odwiedzają rzesze turystów zarówno w porze letniej jak i zimowej.

Nieodłącznym elementem każdego ośrodka kultu religijnego są przybywające do niego pielgrzymki. Pielgrzymki stanowią w chrześcijaństwie jeden z publicznych i wspólnotowych wyrazów pobożności, ale także dają możliwość bezpośredniego poznania tradycji kultury danego regionu. W sensie religijnym mianem pielgrzymek podróż głownie z pobudek religijnych do miejsca świętego związanego z postaciami bądź faktami Starego i Nowego Testamentu , albo do miejsc kultu świętych czy ich relikwii.

Ciekawostka! W Polsce pierwszym koronowanym obrazem poza Rzymem w 1717 roku był wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Na terenie Województwa Świętokrzyskiego wśród licznych i ciekawych pod względem historycznym jak i zabytkowym obiektów sakralnych szczególnie polecam:

 • Św. Krzyż, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Tu przechowywane jest pięć cząstek z Krzyża Pana Jezusa, istnieje możliwość adoracji i ucałowanie relikwii.
 • Św. Katarzyna. Kontemplacyjny klasztor sióstr Bernardynek.
 • Kielce. Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, której pierwsze początki sięgają XII w.
 • Zespół Klasztorny na wzgórzu Karczówka z pierwszej połowy XVIIw., którego osobliwością min. jest rzeźba patronki górników – św. Barbary, wykonana z samorodka galeny ołowiu.
 • Kościół pw. św. Wojciecha z obrazami Jana Styki ( współautor Panoramy Racławickiej).
 • Jędrzejów. Zespół Klasztorny Cystersów z kaplicą bł. Wincentego Kadłubka.
 • Chęciny. Zespół Klasztorny o Franciszkanów oraz  kościół parafialny pw. Św. Bartłomieja fundacji Kazimierza Wielkiego.
 • Sandomierz. Na terenie miasta znajduje się sześć kościołów o charakterze zabytkowym Najstarszy kościół, św. Jakuba pochodzi z 1226 r. a  najmłodszy, to kościół św. Józefa wybudowany w XVII wieku w podziemiach, którego spoczywają zmumifikowane zwłoki Teresy Izabelii Morsztynównej 1680-1698. Jedynie kościół św. Michała, który jest świątynią seminarium duchownego jest dostępny tylko raz w roku. Szczególnie na uwagę zasługuje Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wybudowana ok. 1360 roku na miejscu poprzedniej świątyni.
 • Rytwiany. Pustelnia Złotego Lasu - bezcenne dziedzictwo Kamedułów z XVII w.  Tu kręcone były sceny do filmu „ Czarne Chmury”.
 • Opatów. Romańska kolegiata pod wezwaniem św. Marcina z Tours. Wśród licznych ciekawostek znajduje się odlew płyty zwany „Lamentem Opatowskim”.
 • Wąchock. Opactwo Cystersów, wspaniały przykład architektury romańskiej. Trudno żeby być w Wąchocku i nie zrobić pamiątkowego zdjęcia przy pomniku Sołtysa.

Turystyka pielgrzymkowa - najnowsze wpisy na BLOGU:

Objaśnienia dotyczące małej architektury sakralnej.           Mała architektura według definicji prawnej zawartej w Prawie budowlanym , to zespół niewielkich obiektów budowlanych. Wznoszonych w ramach zagospodarowania terenu (działki budowlanej pod budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne, miast , osiedli, zakładów pracy, parków, ogrodów itp. Podstawowe typy obiektów małej architektury : • obiekty kultu religijnego, takie

Szlak miejski po Kielcach

Szlak miejski po Kielcach uwzględniający obiekty różnych wyznań. Szlak Miejski (koloru czerwonego) wytyczono z inicjatywy Turystycznego Związku Gmin Świętokrzyskich. Szlak oznaczono za pomocą prostokątnych znaków o wymiarach 9×15 cm składających się z trzech pasków, dwóch białych i środkowego czerwonego, oraz strzałek wskazujących kierunek wędrówki. W miejscach atrakcyjnych krajoznawczo umieszczono okrągłe kółka. Na trasie szlaku występują
TOP

Centrum preferencji Polityki prywatności

Necessary

Advertising

Analytics

Other

ZAMÓW WYCIECZKĘ
close slider

  formularz
  wycieczki

  Pola oznaczone * - są polami obowiązkowymi  TERMIN PRZYJAZDU:


  ZAKRES USŁUG:


  Przesyłając zapytanie ofertowe wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych dla kontaktu z Państwem w sprawie konkretnej wycieczki - zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz.U.Nr 133,poz.883

  Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest firma Usługi Turystyczno Rekreacyjne DANUSIA Danuta Ramiączek, Niestachów 110, 26-021 Daleszyce. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu dokonania koniecznych rezerwacji, ubezpieczenia oraz realizacji programu. Firma Usługi Turystyczno Rekreacyjne DANUSIA nie będzie udostępniać Twoich danych osobowych podmiotom nie związanym z procesem realizacji imprezy turystycznej, chyba że będzie to konieczne z uwagi na obowiązujące przepisy prawa. Przysługuje Ci prawo dostępu oraz poprawienia danych osobowych a także prawo ich usunięcia. Pełny tekst związany z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj: Polityka prywatności