Gry miejskie terenowe i questy to oferta skierowana jest do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Dopasowana jest tematycznie do wieku grupy i zwiedzanego terenu. Może być częścią programu.
Gry to zwiedzanie poprzez zabawę, która uczy, bawi, integruje i rozbudza ciekawość świata. Sprawiają, że wycieczka nie jest nudna i długo będziemy pamiętać zdobyte informacje oraz umiejętności. Rozwijają niezwykle ważną w obecnych czasach umiejętność pracy w zespole i poruszania się w terenie.
Biorąc udział w różnego rodzaju grach czy questach młodzież uczy się podejmowania właściwych decyzji i inicjatyw. Integracja, współpraca zespołowa, to niezwykle ważne zwłaszcza w obecnych czasach kiedy młodzi ludzie spędzają czas przy komputerze lub smartfonie.
Przykładowy fragment gry miejskiej zlokalizowanej w Kielcach:
„Ciekawe Kielce i TY”
Zaczynamy od najstarszego miejsca … Znajdujecie się w najstarszym miejscu w Kielcach.
Jak mówi jedna z legend, imię nadał kościołowi Mieszko, syn Bolesława Śmiałego. Gdy zmęczony podróżą usnął wśród starych modrzewi przyśniło mu się, że napadli go zbóje. Jeden z nich poczęstował go czarką słodkiego napoju. Niestety, zatrutego… Wtedy Mieszkowi objawiła się postać w stroju biskupim. Był to Święty Wojciech. Przyniósł mu wodę z pobliskiego strumyka, ratując księciu życie. Ten w podzięce ufundował kościół jego imienia. Później wokół kościoła wyrosła osada handlowa. A pierwszą ulicą była ul. Bodzentyńska, której nazwa pojawia się w źródłach od XV wieku (jako Bożęcka, Borzęcka, Bożęcińska).
Zadanie 1:
Odszukajcie na mapie ul. Bodzentyńską
Udajcie się najstarszą ulicą Kielc na Rynek.
Kończymy w miejscu gdzie dowiemy się skąd się wzięła nazwa miasta Kielce, ale to jeszcze nie ostatni
etap gry …
„Tajemnice Bodzentyna”
Na pozór małe senne miasteczko, takie gdzie ma się wrażenie że czas się zatrzymał. Zachowało lokalny koloryt i kryje się tutaj mnóstwo perełek, trzeba je odnaleźć żeby zrozumieć jak bardzo ważną rolę na przestrzeni dziejów historycznych pełniło miasto.
Jak ogromny wpływ na wydarzenia, nawet w skali kraju mieli tutejsi mieszkańcy.
,, Znajdź ul Langiewicza, dopasuj świętego do słów, wejdź do piekarni z tradycyjnymi wypiekami , czy znasz słowa z lokalnej gwary… „ A wszystko to, po to żeby na koniec odnaleźć skarb dawnych mieszkańców zamku w Bodzentynie – Biskupów Krakowskich.
Możesz zapytać przechodniów, wejść do Informacji Turystycznej, WAŻNE żeby uzyskać jak najwięcej punktów.
Dużo emocji dostarcza zadanie gdzie trzeba ułożyć hymn na cześć miasta z wykorzystaniem słów : Bodzentyn, wycieczka, wspaniały, zwiedzamy. Pomysłowość „graczy” jest ogromna.
Takie miłe wspomnienie z ostatniej gry. Jedna z grup zapytała przechodnia jak się mówi tutaj na przystojnego mężczyznę? Odpowiedział, że tutaj takich nie ma. A jak się mówi w gwarze ludowej? Kto z Was wie? Przyjedź i weź udział w grze.
Sandomierz. To tutaj dzieje się akcja gry „ Zmień bieg historii – uratuj życie Halinie Krempniance„
Gra oparta jest na legendzie o bohaterskiej dziewczynie – Halinie Krępiance. Uratowała ludzi przed najazdem Tatarów, ale sama zginęła. Musimy zebrać punkty by wymienić je na słowa magicznego zaklęcia. Głośno wypowiedziane ocali mieszkańców i dzielną Halinę. Jeżeli nie w rzeczywistości, to przynajmniej na razie w naszej wyobraźni zrobimy coś dobrego dla miasta i jego mieszkańców. Otrzymana mapa pozwoli na poznanie miasta a zadania przybliżą jego historię i zabytki.
Gry miejskie terenowe i questy to bardzo fajnie spędzony czas i nauka w rozrywkowy sposób.
Danuta Ramiączek, przewodnik Góry Świętokrzyskie.
Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą – Kliknij tutaj