Zwiedzając Kielce w programie wycieczki nie może zabraknąć Ogrodu Botanicznego. O każdej porze roku ma swoje walory zarówno przyrodnicze jak i geologiczne. Lato, to szczególe pora kiedy tu kwitnie bardzo dużo gatunków roślin. Otwarty dla zwiedzających od 2018 roku. Ogród botaniczny w Kielcach zarządzany jest przez Geopark Kielce.
Kielecki Ogród Botaniczny znajduje się w granicach administracyjnych miasta Kielce, u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej. Osią założeń ogrodowych jest zabytkowa ulica Karczówkowska, z murowanymi stacjami Drogi Krzyżowej, przecinająca i dzieląca na odcinku ok. 400 m, teren na dwie nierówne części, większą po stronie południowej – 12 ha i mniejszą – 3 ha, po stronie północnej. Wejście na teren ogrodu znajduje się od ulicy Karczówkowskiej.
Całość została podzielona na kilkanaście działów z różnymi kolekcjami roślinnymi: użytkowe, ozdobne, flory rodzimej, rośliny chronione i zagrożone, wodne i bagienne, oraz dział geografii roślin oraz inne.
Na terenie ogrodu usytuowano cztery ogrody pokazowe. Pierwszy przy wejściu za kasą biletową ( tu może link do cennika??) jest ogród w stylu francuskim, charakterystycznym elementem tego miejsca są regularne, symetryczne kompozycje. Krzewy (głównie bukszpany) i drzewa są uformowane i równo przystrzyżone. Znajdują się tutaj również kamiennie ławy i figura.
Ogród wiejski – mini plantacje truskawek, winorośli, drzewa i krzewy owocowe, rośliny lecznicze i przyprawowe. Całość kolekcji dopełniają prezentowane stare maszyny rolnicze.
Ogród japoński – miniaturowy ogród japoński składa się z charakterystycznych czerwonych, drewnianych elementów brama torii, mostek oraz drzewka bonsai. Jest on naprawdę mini, a jednocześnie odzwierciedla to, co najbardziej kojarzy nam się ze stylem japońskim.
Ogród orientalny – ostatni z ogrodów pokazowych jest ogrodem orientalnym. Centralne miejsce zajmuje fontanna, nawierzchnia jest wykonana z płytek z charakterystycznymi wzorami. Posadzono też rośliny charakterystyczne dla ogrodów w stylu arabsko – hinduskim takie jak tamaryszek czy hibiskus chiński.
Dział flory wodnej i bagiennej zajmuje znaczną część ogrodu, 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Składa się z trzech zbiorników wodnych z mostkami, kładkami i punktami widokowymi. Robi na odwiedzających duże wrażenie.
Atuty:
- Lokalizacja. Zlokalizowany na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka (339 m n.p.m.). Łatwy dojazd.
- Punkty widokowe. Spacerując można podziwiać nie tylko roślinność , ale również otaczające miasto pasma górskie. Posłowicko – Dymińskie, w którym znajduje się najwyższe wzniesienie w granicach administracyjnych Kielc – Telegraf 408 m n.p.m. Widoczne jest również pasmo Łysogórskie .
- Walory przyrodnicze. Działy roślin.
- Możliwość zorganizowania warsztatów tematycznych
- Infrastruktura gastronomiczna, kawiarnia.
Ciekawostki. Na terenie ogrodu znajdują się odsłonięcie geologiczne z wapieni dewońskich. Utworzyły się one w morzy tropikalnym ponad 360 milinów lat temu! Tak, teren ogrodu botanicznego przypominał kiedyś okolice Morza Śródziemnego. W skałach znajdują się skamieniałości głównie gąbek oraz koralowców. Można przejść się wąwozem i poznać dział alpinarium z roślinami charakterystycznymi dla pasm górskich.
W czasie prac na terenie ogrodu odkryto jaskinię.
Źródło: https://kadzielniakielce.pl/ogrod-botaniczny-w-kielcach/
Danuta Ramiączek#świętokrzyski przewodnik