PARK LEGEND W NOWEJ SŁUPI
U podnóża Św. Krzyża i Łysej Góry powstała nowa atrakcja turystyczna. Nie może tego miejsca zbraknąć w planie zwiedzania Gór Świętokrzyskich ! Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” to instytucja kultury, zarządzająca nowym oddanym do użytku, multimedialnym obiektem turystycznym określanym w skrócie jako Park Legend Świętokrzyskich. Park Legend położony jest w Nowej Słupi u stóp Łysej Góry – najbardziej legendotwórczego wzniesienia w kraju, w pobliżu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego oraz Centrum Kulturowo – Archeologicznego. Nie tylko usytuowanie obiektu lecz wykorzystanie historii regionu i elementów przyrody popartych nauką poświadczają o autentyczności miejsca jogo powstania. Głównym założeniem Parku jest bowiem promocja legend świętokrzyskich jako niematerialnego dziedzictwa regionu świętokrzyskiego, unikalnego na skalę ogólnopolską.
Park Legend to zamknięty, nowoczesny obiekt turystyczny dostępny do zwiedzania przez cały rok kalendarzowy. Bryła budynku została zaprojektowana w taki sposób aby komponować się architektonicznie z otoczeniem, które stanowi rekonstrukcja starożytnej osady – Centrum Kulturowo – Archeologiczne oraz Świętokrzyski Park Narodowy. Budynek wyróżniają naturalne elementy użyte do jego budowy. Obicie ścian deską oraz wykorzystanie naturalnego kamienia przy elewacjach zewnętrznych sprawiają, że współgra on z otaczającą go przyrodą – legendarnymi Gołoborzami oraz słynną Puszczą Jodłową. Wspaniale również wkomponowany został w zbocza Łysej Góry.
Wnętrze Parku Legend podzielone jest na kilka stref. Są to ścieżka edukacyjna, sala edukacyjna, kino 3D, strefa relaksu, amfiteatr, hol główny ze sklepem z pamiątkami oraz kawiarnia.
Najważniejszymi elementami Parku Legend są ścieżka edukacyjna oraz sala edukacyjna. Ścieżka edukacyjna to jedenaście sal, gdzie w nowoczesny, multimedialny sposób prezentowane jest kilkanaście wybranych legend świętokrzyskich. Wspaniała baśniowa scenografia teatralna uzupełniona została projekcjami audio – wizualnymi przygotowanymi w formie storytellingu, do których przygotowania oprócz standardowych prezentacji filmowych wykorzystano najnowsze zdobycze techniki jak projekcja dookólna, hologramy, mapping czy Pepper’s ghost znany z koncertów Madonny. Odbiór słuchowo wzrokowy potęgują zmysły węchu i czucia. Odbiorca przechodząc przez piekło czuje wzrost temperatury i zapach siarki.
To właśnie w tym miejscu możemy dowiedzieć się skąd się wzięło madejowe łoże i czym zawinił zbój Kak, że zawisł na szubienicy w Krakowie? Jak wyglądały sabaty czarownic na Łysej Górze i czego bały się diabły? Kim był tajemniczy pielgrzym i z czego zasłynęło cudowne źródełko? Prastare Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic, przekazywanych z pokolenia na pokolenie w legendach i podaniach. Znają je mieszkańcy tych gór. Czasem nawet spisują dla potomnych. My postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu, opisać i pokazać, aby zachować dla przyszłości to bezcenne, niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu. Poznamy tu fantastyczne opowieści prosto z Gór Świętokrzyskich oraz ich bohaterów.
Treści legend przekazywane na ścieżce są następnie tłumaczone w sali edukacyjnej, gdzie możemy dowiedzieć się jaka jest geneza ich pochodzenia. Edukacyjne walory sali pozwalają w interaktywny sposób poznać historię oraz przyrodę regionu świętokrzyskiego. Wykorzystane do tego celu zostały ekrany dotykowe, fotobudki, I wall, kopie najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego oraz symulatory lotu na miotle – wirtualna rzeczywistość, która przenosi nas w bajeczny świat prastarych Gór Świętokrzyskich.
Ostatnim etapem zwiedzania jest kino 3D, w którym wyświetlany jest 10 minutowy film promujący region świętokrzyski. Projekcja jest uzupełnieniem treści Parku Legend i wspaniałym odnośnikiem i zachętą do dalszego zwiedzania pięknych i atrakcyjnych zakątków województwa świętokrzyskiego. Na miejscu można zakupić regionalne pamiątki. W naszym sklepiku oprócz standardowych gadżetów promocyjnych jak magnesy, koszulki, czapeczki, kubki, długopisy czy breloczki można zaopatrzyć się w pamiątki i produkty wykonane przez lokalnych twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników oraz wytwory świętokrzyskiego przemysłu (np. porcelana z Ćmielowa, szkło artystyczne Tadeusza Wrześniaka, biżuteria z krzemienia pasiastego, bombki ze Staszowa, kosmetyki siarkowe z uzdrowisk: Busko-Zdrój i Solec Zdrój, krówka opatowska, majonez kielecki, śliwka szydłowska, miody, serwetki, makatki, gliniane garnki czy rzeźby.
Piotr Sepioło, Danuta Ramiączek #przewodnicyświętokrzyscy #zapraszamy
Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą – Kliknij tutaj