Danuta Ramiączek

  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • Certyfikaty i inne
    • Galeria: Wspomnienia wycieczek
    • Galeria: Świętokrzyskie w moich oczach
    • Polecam strony
  • OPINIE
  • MOJA OFERTA
    • NOWOŚĆ: Imprezy integracyjne
    • Seniorzy i zakłady pracy
    • SZKOŁY | Aktywna turystyka
    • Turystyka kulinarna
    • Turystyka pielgrzymkowa
    • Tyfloturystyka
  • POZNAJ ŚWIĘTOKRZYSKIE
    • Kalendarz imprez turystycznych
  • BLOG
  • KONTAKT
  • Home
  • Blog
  • Aktualności
  • Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny, obszary cenione przyrodniczo cz. II
 

Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny, obszary cenione przyrodniczo cz. II

| DODAŁA: Danuta Ramiączek / 30 kwietnia 2017 / Kategoria wpisu: Aktualności, Turystyka autokarowo - piesza, Turystyka przyrodnicza

Opis punktów znajdujących się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo – Geologicznym.

Poza przebiegiem głównego szlaku są miejsca, na których również znajdują się walory geologiczne, archeologiczne czy przyrodnicze. Między  innymi Wąwóz Dule z Jaskinią Zbójecką w Łagowie, Góry Pieprzowe i Wąwóz Lessowy Królowej Jadwigi  w Sandomierzu.

Bałtowski Park Jurajski położony jest w dolinie meandrującej rzeki Kamiennej, otoczony wapiennymi skałami górnej jury. Pomysł powstania w tym miejscu obiektu spowodowało odkrycie tropów dinozaurów na „Czarciej Stopce” i w „Jarze Żydowskim” przez Gerarda  Gerlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie – niestrudzonego tropiciela.W powstałym Jura Parku zgromadzono modele świata organizmów jakie żyły na przestrzeni dziejów Ziemi. Repliki dinozaurów wykonane z dużą starannością przedstawiają kolejnie etapy rozwoju tej grupy zwierząt. Wśród licznych atrakcji proponowanych na terenie Bałtowa dużym zainteresowaniem cieszy się Zwierzyniec Bałtowski, gdzie znajduje się ponad 400 zwierząt z różnych stron świata. Nietypowy sposób zwiedzania tzw. Safari Zoo, czyli przejażdżka school busami pomiędzy poszczególnymi sektorami, zachęca odwiedzających.

W odległości 5 km od Bałtowa znajduje się Rezerwat Archeologiczno – Przyrodniczy Krzemionki . Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego zostały odkryte przez prof. Jana Samsonowicza w 1922 roku.W czasie kiedy dinozaury przeżywały okres swojego największego rozwoju (157 – 155 ml lat temu) powstały tu skały wapienne. Na trasie turystycznej długości ponad 600 m możemy zapoznać się w jakich warunkach neolityczny górnik (ok. 5 tyś lat temu) wydobywał krzemień pasiasty występujący w skałach wapiennych w postaci konkrecji. Rekonstrukcja stanowiska obróbki krzemienia zapoznaje zwiedzających z technikami wydobywania i jego zastosowania. Dawniej  z krzemienia pasiastego wyrabiano narzędzia użytku codziennego, ale również miał właściwości magiczne, był oznaką władzy i mocy. Dziś nazwany został „kamieniem optymizmu” lub „diamentem świętokrzyskim” i stał się niezwykle cennym materiałem stosowanym do wyrabiania biżuterii przez jubilerów.

Powstały nowe obiekty przeznaczone do obsługi ruchu turystycznego Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego w Krzemionkach.  Zespół wystawienniczo-konferencyjny, który w połączeniu z istniejącą podziemną galerią stworzył kompleks  muzealno-konferencyjny wraz z parkingiem.

Jednym z ciekawszych, a mało znanych świętokrzyskich obiektów chronionych jest rezerwat przyrody nieożywionej “Wąwóz w Skałach”,który znajduje się w gminie Waśniów, w powiecie ostrowieckim. 30 metrowej głębokości wąwóz wyerodowany w twardych odpornych na wietrzenie środkowo dewońskich dolomitach. Występują tu skamieniałości ramienionogów i koralowców. Na skałkach  i u podnóża skał rosną: rojnik pospolity, czosnek skalny, kostrzewa blada, zanokcica murowa, szałwia łąkowa, wilczomlecz sosnka.

Kolejnym etapem na szlaku jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiegoim. M. Radwana w Nowej Słupi, prezentuje etapy wytopu żelaza w piecach jednorazowego użytku, nazywanych Dymarkami metodą z przed 2000 tysięcy lat. Ciekawostką jest fakt, że budynek muzeum został wybudowany na naturalnej odkrywce składającej się z 42 kloców żużlowych po wytopie żelaza. W pobliżu na tak zwanym „piecowisku” powstał Park Kulturalno-Archeologiczny, w którym znajdują się: wioska barbarzyńców, ufortyfikowany obóz Rzymian, amfiteatr i kompleks pieców dymarskich. Uroczyste otwarcie nastąpiło w tym roku  podczas sierpniowej imprezy plenerowej pod nazwą „Dymarki Świętokrzyskie” Z Nowej Słupi w stronę Świętego Krzyża prowadzi droga nazwana Królewską, przy której stoi najstarszy pielgrzym Gór Świętokrzyskich – Emeryk, zamieniony za grzech pychy w kamienną postać, owiany licznymi legendami.

Po północnej stronie pasma Łysogórskiego na Łysej Górze z galerii widokowej rozciąga się malowniczy widok na dolinę Dębniańską i jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Gór Świętokrzyskich – Gołoborza. Wychodnie skalne zbudowane z piaskowców kwarcytowych. Ich powstanie związane jest z oddziaływaniem lądolodu w okresie czwartorzędu. Strefa ochrony ścisłej „Święty Krzyż” w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Gołoborza, to kamienie na których nie ma roślinności, miejsca „gołe” walne od boru. Szczytowe partie pasma Głównego zbudowane są z twardych kambryjskich piaskowców kwarcytowych sprzed  około 500 mil lat.

Na Łysej Górze zwanej Łyścem (595 m. n. p. m.) warto odwiedzić jedno z najstarszych sanktuariów w Polsce, którego historia liczy ponad 1000 lat. Wiele nazw takich jak:Święty Krzyż, Góry Świętokrzyskie, Świętokrzyski Park Narodowy czy Województwo Świętokrzyskie, pochodzą od cząstek z Krzyża Pana Jezusa, które tu w klasztorze są przechowywane.  Warto również zapoznać się   z budową geologiczną, światem roślinnym i zwierzęcym całego regionu w interaktywnym Muzeum ŚPN.

Jadąc z Kielc w kierunku Warszawy w miejscowości Zachełmie znajduje się nieczynny kamieniołom dolomitów, w którym warstwy dolomitów zostały sfałdowane i stromo nachylone podczas waryscyjskich  ruchów górotwórczych w późnym karbonie (299-325 mil lat temu). Jednak największą sensację geologiczną stanowią odkryte w tym kamieniołomie tropy Tetrapoda. Przesunęło to datowanie wyjścia kręgowców ze świata wodnego na ląd o około 18 milionów lat wstecz, a sam fakt dowodzi wyjątkowości tego rejonu jako „raju geologicznego”.

Kierując się z Kielc w stronę Łodzi znajdują się kolejne punkty produktu turystycznego Świętokrzyskiego Szlaku Archeo – Geologicznego: Rezerwat przyrody nieożywionej „Kamienne Kręgi” i Góra Ciosowa. Pierwszy z wymienionych obejmuje szczytową partię wzniesienia Grodowa Góra (399 m. n. p. m.) i graniczy z czynnym kamieniołomem dolno triasowych piaskowców „Tumlin Gród”. Walory archeologiczne prezentowane są przez prahistoryczne kręgi kamienne spełniające funkcję pogańskiego wału kultowego. Tu znajduje się również kaplica Przemienienia Pańskiego z 1850 roku.

W granicach administracyjnych Kielc znajdują się cztery rezerwaty geologiczne: Wietrznia, Kadzielnia, Ślichowice i Biesak- Białogon oraz jeden rezerwat krajobrazowy Karczówka. Perełka na geologicznej mapie Europy i równocześnie muzeum pod gołym niebem. Można tu zobaczyć skały od kambru po plejstocen. Kadzielnia, to skały dna morza ciepłego sprzed ok. 380 mil. lat, gdzie występuje największe skupisko jaskiń i schronisk na kielecczyźnie. Charakterystycznym elementem tego terenu jest ostaniec skalny nazywany „Skałką Geologów”,  który otacza woda. Obecnie oddano dla zwiedzających podziemna trasę o długości 70 metrów składająca się z połączenia jaskiń Prochowni, Odkrywców i Szczelina. Na Kadzielni po przebudowie w 2010 roku, wśród skał zlokalizowany jest amfiteatr przeznaczony na ponad pięć tysięcy miejsc. Tereny te posiadają dobrze przygotowane ścieżki spacerowe wraz z tarasami widokowymi.

Wietrznia jest rezerwatem przyrody nieożywionej. Położony w południowo wschodniej części Kielc i obecnie trwa na jego terenie budowa Centrum Geoedukacji . Budowa obiektu kultury – Centrum Geoedukacji wraz z Galerią Ziemi będą zawierać ekspozycję okazów geologicznych a zadanie realizowane jest przez Gminę Kielce i Geopark Kielce.

Jaskinia Raj odkryta 1964 roku nie bez podstaw nazwana jest  „Rajem”. Znajduje się przy trasie z Kielc w stronę Krakowa i usytuowana jest północnym zboczu góry Malik.    Całkowita długość korytarzy wynosi 240 metrów i składa się z pięciu komór (Wstępna, Złomowisk, Kolumnowa, Wysoka oraz Stalaktytowa) . Wśród form naciekowych powstałych w wyniku działania wody możemy podziwiać stalaktyty, stalagmity, sta gnaty, pizoidy, wszelkiego rodzaju polewy.

Z Jaskini Raj niedaleka droga do Jaskini Piekło. Usytuowana jest na zboczu góry Żakowej w wapieniach dewońskich. Jej długość wynosi 57 m, a na dnie znajduje się  zagłębienie po dawnym szybie wydobywczym.   W tym roku wokół jaskini Piekło powstała nowa infrastruktura turystyczna, uporządkowano teren i ustawiono rzeźby nawiązujące tematycznie do legend związanych z tym miejscem. Ponadto zamontowano nowe tablice informacyjne a wnętrze jaskini zostało zabezpieczone (okratowanie i mostek) i podświetlone.

Zarówno jaskinia Raj jak i Piekło są ostoją schronienia dla różnych gatunków nietoperzy.

Miedzianka. Nazwa tej miejscowości związana jest staropolskim górnictwem kruszcowym, gdzie wydobywano rudy miedzi azuryt i malachit. Możemy tam dotrzeć droga prowadzącą z Chęcin na zachód w kierunku miejscowości Małogoszcz i Polichno. Góra zbudowana jest z wapieni środkowego i górnego dewonu (sprzed 380 – 390 mil lat). Patrząc na wzniesienie od strony północnej można dostrzec kształt ludzkiej twarzy, dlatego często nazywana jest „Świętokrzyskim Giewontem”. W obrębie góry widnieją liczne ślady eksploatacji w postaci szybów, sztolni i hałd  wydobywczych. W kolejnych etapach rozbudowy planowane jest zabezpieczenie i udostępnienie przejścia przez sztolnię „Zofia”.  Wydrążone tu wyrobiska podziemne mają długość około 4 kilometrów.

Przygotowano ścieżkę edukacyjną i szczytowymi partiami wzniesienia przebiega szlak koloru żółtego, którego przejście dostarcza dużo wrażeń estetycznych i emocjonalnych. W 2008 roku została tutaj utworzona Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego stylizowana na podziemną kopalnię. W pobliżu niej znajduje się jedyna w województwie świętokrzyskim  zachowana wieża nadszybia  „Piotr”.

 

 

Mogą Cię także zainteresować artykuły:

Mity i legendy świętokrzyskiego: Noc Kupały
Wycieczka na Łysicę – źródełko św. Franciszka
Podróże sentymentalne

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potwierdź, że nie jesteś bootem przesuwając poniższy suwak w prawo *

NAJNOWSZE WPISY:

  • Tężnia solankowa w słonecznym Busku Zdroju

  • Ogród Botaniczny w Kielcach

  • Podróże sentymentalne

  • Oczy Ziemi - ciekawe miejsce w Świętokrzyskim

    „Oczy Ziemi – niezwykłe miejsce w Świętokrzyskim”

  • Zwiedzanie Sandomierza – Gra miejska

KATEGORIE WPISÓW:

  • Aktualności
  • Aktywna turystyka
  • Ciekawe artykuły
  • Dla niewidomych
  • Gry miejskie i terenowe
  • Kobiety i turystyka
  • Legendy świętokrzyskie
  • Poznaj świętokrzyskie
  • Przyroda Świętokrzyskiego Parku Narodowego
  • Rośliny
  • Sposób na kleszcze
  • Turystyka autokarowo – piesza
  • Turystyka kulinarna
  • Turystyka pielgrzymkowa
  • Turystyka przyrodnicza
  • Tyfloturystyka

ARCHIWA WPISÓW:

  • kwiecień 2022
  • grudzień 2021
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • czerwiec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • marzec 2018
  • listopad 2017
  • maj 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017
  • luty 2017
  • sierpień 2016
  • luty 2016

MAPA STRONY:

Idź do:  Strona główna
Idź do:  O mnie
Idź do:  Moja oferta
Idź do:  Poznaj świętokrzyskie
Idź do:  Mój blog
Idź do:  Kontakt ze mną

MOJA OFERTA:

NOWOŚĆ: Imprezy integracyjne
Idź do:  Szkoły | Aktywna turystyka
Idź do:  Seniorzy i zakłady pracy
Idź do:  Turystyka kulinarna
Idź do:  Turystyka pielgrzymkowa
Idź do:  Poznaj świętokrzyskie
Idź do:  Tyfloturystyka
Idź do:  Turystyka konna

POLUB MÓJ FUNPAGE:

Danuta Ramiączek - Przewodnik Świętokrzyski

NAJNOWSZE WPISY:

  • 08/04/2022w Aktualności, Poznaj świętokrzyskie, Turystyka przyrodnicza

    Tężnia solankowa w słonecznym Busku Zdroju

    Nowa atrakcja nie tylko turystyczna, największa w kraju, zachwycająca, odwiedzają ją tłumy, zadziwia swoją konstrukcją a wszystko to mowa o tężni solankowj w Busku Zdroju. Została otwarta 25 czerwaca br. i jest dumą nie tylko mieszkańców miasta. Zlokalizowana w nowej części parku zdrojowego , tuż za niewielką rzeką Meskalisem zwaną. Obiekt ma kszta...
  • 04/04/2022w Aktualności, Poznaj świętokrzyskie, Turystyka przyrodnicza

    Ogród Botaniczny w Kielcach

    Zwiedzając Kielce w programie wycieczki nie może zabraknąć Ogrodu Botanicznego. O każdej porze roku ma swoje walory zarówno przyrodnicze jak i geologiczne. Lato, to szczególe pora kiedy tu kwitnie bardzo dużo gatunków roślin. Otwarty dla zwiedzających od 2018 roku. Zarządzany jest przez Geopark Kielce. Kielecki Ogród Botaniczny znajduje się w grani...
  • 01/04/2022w Aktualności, Poznaj świętokrzyskie, Turystyka przyrodnicza

    Podróże sentymentalne

    Bywają te małe i duże podróże. Od czego zależą? Różne cele : kulturowe, krajoznawcze, poznawcze, wypoczynek, religijne, aktywne spędzenie czasu wolnego czy choćby kulinarne. Jednak najbardziej emocjonalne są podróże sentymentalne do miejsc związanych z naszymi przodkami, do miejsc z lat naszego dzieciństwa. Wiosną kiedy jeszcze nie ma tak dużo prac...
  • 08/12/2021w Aktualności, Aktywna turystyka, Poznaj świętokrzyskie, Turystyka przyrodnicza

    „Oczy Ziemi – niezwykłe miejsce w Świętokrzyskim”

    Gdzie się znajdują, co to to takiego i jak odnaleźć ? Nowa atrakcja województwa Świętokrzyskiego „ Oczy Ziemi” , a wszystko to za sprawą nadleśnictwa Suchedniów, które uznało że warto wypromować to miejsce czyli dawny, stary kamieniołom Gębury. BRAWO dla pomysłodawców!  Cieszy się ogromną popularnością, miejsce odwiedza dużo osób zwłaszcza w weeken...

AKTUALNA POGODA:

Pogoda Kielce z serwisu
TwojaPogoda.pl

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017~2020 Danuta Ramiączek

TOP

FORMULARZ WYCIECZKI
close slider

    formularz
    wycieczki

    Pola oznaczone * - są polami obowiązkowymi



    TERMIN PRZYJAZDU:


    ZAKRES USŁUG:


    Przesyłając zapytanie ofertowe wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych dla kontaktu z Państwem w sprawie konkretnej wycieczki - zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz.U.Nr 133,poz.883

    Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest firma Usługi Turystyczno Rekreacyjne DANUSIA Danuta Ramiączek, Niestachów 110, 26-021 Daleszyce. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu dokonania koniecznych rezerwacji, ubezpieczenia oraz realizacji programu. Firma Usługi Turystyczno Rekreacyjne DANUSIA nie będzie udostępniać Twoich danych osobowych podmiotom nie związanym z procesem realizacji imprezy turystycznej, chyba że będzie to konieczne z uwagi na obowiązujące przepisy prawa. Przysługuje Ci prawo dostępu oraz poprawienia danych osobowych a także prawo ich usunięcia. Pełny tekst związany z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj: Polityka prywatności