Chęciny to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, położone niedaleko Kielc, które dzięki bogatej ofercie atrakcji turystycznych może stanowić świetne miejsce zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy pobyt.
Historia Chęcin
Informacje o mieście pojawiają się na kartach historii już w 1275 roku. Monumentalny zamek, który stanowi jedną z najważniejszych atrakcji miasta, w 1331 rok posłużył królowi Władysławowi Łokietkowi za miejsce zwołania zjazdu ziem małopolskich i wielkopolskich. Chęciny przez wiele lat swojego istnienia musiały zmagać się z wieloma problemami: miasto dwukrotnie ucierpiało w wyniku pożarów, wiek XVII przyniósł ogromne zniszczenia dokonane podczas rokoszu Zebrzydowskiego, wojny szwedzkie odcisnęły bolesne piętno na tym malowniczym miasteczku, podobnie jak najazd Jerzego II Rakoczego. Mimo tak burzliwej historii, miasto się odbudowało i stało ośrodkiem górnictwa i przemysłu sukienniczego. Po pierwszej wojnie światowej na ziemiach chęcińskich bardzo rozwinął się przemysł wapienniczy i drzewny.
W 1795 roku Chęciny znalazły się w zaborze austriackim. W miejsce powiatu chęcińskiego, w roku 1796 utworzono powiat kielecki. Podczas drugiej wojny światowej miasto znalazło się pod okupacją hitlerowską. Na tych terenach miały miejsce masowe egzekucje, a mieszkańcy prowadzili działalność partyzancką.
Atrakcje Chęcin
Na tych malowniczych terenach znajduje się wiele atrakcji, chętnie odwiedzanych przez turystów z całego świata.
Zamek w Chęcinach
Powstał na przełomie XIII i XIV wieku, wzniesiony na skalistym wzgórzu. Zamek dzieli się na dwie części: starszą, czyli górną, która rozciąga się między dwoma basztami oraz młodszą, z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą.
Twierdza chęcińska stanowiła między innymi miejsce koncentracji wojsk polskich przed wojną z Krzyżakami, w murach zamku odbył się pierwszy zjazd ziem polskich, a do końca XIV wieku służył jako więzienie, w którym przebywał Andrzej Garbaty, czy jeniec krzyżacki – Michał Küchmeister. Ciekawa historia wiąże się z przebywającą niegdyś w zamku królową Boną, której skarby wywieziono na 24 wozach, ciągniętych przez 140 koni. Legenda głosi, że niektóre z jej kosztowności nadal kryją się w lochach, a jej duch często pojawia się w Chęcinach, aby pospacerować po zamkowych murach.
Turyści mogą zwiedzić twierdzę, poznać jej historię, obserwować walki rycerskie, czy na własne oczy zobaczyć tajemniczego ducha białej damy.
Synagoga
Synagoga znajduje się obecnie przy ulicy Długiej 21 w Chęcinach i jest późnorenesansową budowlą, która powstała po 1638 roku dzięki przywilejowi króla Władysława IV Wazy, który zgodził się na wybudowanie żydowskiego domu modlitwy. Główna sala, zbudowana na planie kwadratu, przykryta jest sklepieniami kolebkowymi, z lunetami. Dawniej wnętrze sali pokrywały polichromie. Ołtarz, czyli Aron-ha-kodesz, jest wykonany z czarnego marmuru. Po pożarze, który wybuchł w 1905 roku synagoga została gruntownie wyremontowana. Podczas drugiej wojny światowej, hitlerowcy zgromadzili wokół murów budynku ponad 4 tysiące osób, które następnie zostały przewiezione do obozu w Treblince. W taki sposób zakończyła się historia Żydów przebywających w Chęcinach.
W budynku synagogi mieścił się poprzednio Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury, a jeszcze dawniej było tam kino „Marmury”.
Atrakcje w okolicy
Tereny wokół Chęcin również mogą poszczycić się mnóstwem miejsc, które są bardzo atrakcyjne dla turystów.
Skansen w Tokarni
Muzeum Wsi Kieleckiej, czyli Park Etnograficzny zaczął funkcjonować od 1977 roku, na podstawie założeń naukowych Romana Reinfussa. Rozciąga się na obszarze 65 hektarów, na których odtworzono układy osadnicze wiosek z różnych subrejonów Kielecczyzny. Turyści mogą zobaczyć, jak wyglądało dawne życie wsi, układ domów czy budynków gospodarczych, warsztat rzemieślników. Cały pejzaż został uzupełniony także o wiatrak, kuźnię, budynki sakralne a także budowle użyteczności publicznej. Przebywając na terenie parku można poczuć klimat dawnej epoki, zetknąć się z przyrodą. Do dyspozycji turystów jest także niewielki hotel, usytuowany pośród chat. Dawny, drewniany kościółek jest udostępniany także parom, które chciałyby wziąć ślub w tak nietypowej i malowniczej scenerii. Na terenie Skansenu odbywają się liczne sesje zdjęciowe. Teren muzeum niejednokrotnie posłużył za tło filmowe.
Często organizowane imprezy przyciągają turystów, którzy mogą wtedy spróbować świeżo wypiekanego chleba, wiejskiego jadła, odbyć przejażdżkę bryczką, czy spędzić czas przy ognisku. Dla grup wycieczkowych organizowane są specjalne muzealne lekcje, czy pokazy dawnych gier i zabaw.
Jaskinia Raj
Jaskinia Raj jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych występujących na terenie naszego kraju. Doskonale zachowane formy naciekowe i duże skupiska stalaktytów sprawiają, że stanowi ona doskonałe miejsce na edukacyjną i ciekawą wycieczkę. Jaskinia należy do nielicznych w naszym kraju, które są oświetlane elektrycznie. Udostępniona do zwiedzania pod opieką przewodnika, dzięki temu, że ma poziome rozwinięcie, nie wymaga od zwiedzających specjalnych umiejętności. Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które powstały na dnie płytkiego morza około 360 milionów lat temu. Jaskinia rozwijała się kilkuetapowo – pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie. Obok jaskini znajduje się Centrum Neandertalczyka, w którym można dowiedzieć się wiele na temat pierwotnych ludzi, zobaczyć naturalnych rozmiarów replikę mamuta, czaszki ludzi pierwotnych, hologram 3D neandertalczyka, czy inscenizacje polowań.
Regionalne Centrum Naukowo – technologiczne w Podzamczu
Centrum ma na celu wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, opierając się głównie na nowoczesnych technologiach. Na jego terenie znajduje się między innymi Dwór Starostów Chęcińskich, czyli niewielkich rozmiarów budynek położony w malowniczym otoczeniu, który jest udostępniony dla zwiedzających. Wokół roztacza się piękny, barokowy park. Nieopodal znajduje się Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” – jest to miejsce które stara się popularyzować naukę poprzez zabawę. Turyści mogli np. zwiedzać wystawę poświęconą Człowiekowi Witruwiańskiemu, dowiedzieć się co robić, aby organizm poprawnie funkcjonował oraz poznać ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała. Wystawy zmieniają się co pewien okres czasu. Młodzież i dzieci mogą przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty, poznawać tajemnice przyrody.
Noclegi
Przy planowaniu noclegu warto wybrać miejsce skąd będzie blisko do wszystkich wymienionych powyżej atrakcji, dlatego polecam zatrzymać się na przykład w gospodarstwie agroturystycznym Agropodzamcze w Podzamczu Chęcińskim nieopodal Chęcin. Z tego obiektu noclegowego jest doskonała baza wypadowa do dalszych podróży, a w przerwie między zwiedzaniem można na przykład zagrać w tenisa ziemnego.
Zwiedzanie z przewodnikiem
Zachęcam do skorzystania z moich usług profesjonalnego, licencjonowanego przewodnika, abyś mógł poznać wiele innych ciekawostek na temat Chęcin i okolic. Mogę również zorganizować wycieczkę po Chęcinach i okolicach z pełnym z programem, kalkulacją kosztów, rezerwacją wstępów, noclegów i wyżywienia. Zobacz pełną ofertę świadczonych przeze mnie usług turystycznych.
Dzień dobry, wkradła się literówka. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Nie XVI w. Pozdrawiam!
Dziękuję za czujność tzw “czeski błąd” został poprawiony. Pozdrawiam cieplutko Danuta Ramiączek